Top Sport

Леброн Џејмс незапирлив против „елените“, Лејкерси по 7 години се во плеј-оф

Леброн Џејмс со 37 поени, 8 скока и 7 асистенции синоќа придонесе во победата на Лејкерси против Милвоки Бакс 113-103.

„Кралот“ со тоа стана третиот кошаркар во историјата на НБА лигата што ја мина границата од 34.000 поени. Пред него се Карим Абдул Џабар со 38.387 поени и Карл Мелоун со 36.928 поени.

Нема веќе екипи во НБА со едноцифрен број на порази, а за тоа се погрижи Кралот Џејмс и неговите соиграчи од Лос Анџелес лејкерс со победа од 113:103 против Милвоки бакс.

Поддршка Џејмс во триумфот против „елените“ имаше од Ентони Дејвис (веѓата) кој постигна 30 поени и имаше 9 скока.

Лејкерси со синоќешната победа обезбедија настап во плеј-офот, првпат по 2013 година.
https://youtube.com/watch?v=fiSG4amHM08
Ноќешни резултати: Лос Анџелес Лејкерс – Милвоки Бакс 113:103, Вашингтон Визардс – Атланта Хоукс 118:112, Бруклин Нетс – Сан Антонио Спарс 139:120, Њујорк Никс – Оклахома Сити Тандер 103:126, Бостон Селтикс – Јута Џез 94:99, Чикаго Булс – Индијана Пејсерс 102:108, Минесота Тимбервулфс – Орландо Меџик 118:132, Њу Орлеанс Пеликанс – Мајами Хит 110:104, Далас Маверикс – Мемфис Гризлис 121:94, Феникс Санс – Портланд Трејлблејзерс 127:117.

Scroll to Top