Top Sport

Лина Ѓорческа се пласира во четврт-финалето на турнирот во Рим

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа се пласира во четвртфиналето на фјучерс турнирот во Рим за награден фонд од 60.000 долари. Таа во второто коло ја совлада Жибек Куламбајева од Казахстан со 2:1 во сетови за два часа и седум минути игра.

Ѓорческа славеше со 4:6, 6:2, 6:3. Куриозитет на овој меч беа дури 16 брејка од вкупно 27 гема.

Македонската тенисерка поведе со 2:0 во гемови на стартот, но потоа четири поседовни гема доби Куламбајева. На крајот успеа и да го освои сетот.

Сепак, потоа Лина Ѓорческа го засили ритамот. Вториот сет го доби со 6:2 во гемови, а потоа и дозволи само три гема на противничката во третиот сет.

Утре во четвртфиналето Ѓорческа ќе игра со победничката од дуелот меѓу Далила Спитери (Италија) и Сеоне Мендез (Австралија).

Scroll to Top