Top Sport

Мажиќ ќе го суди финалето во Лигата на шампионите

Српскиот судија, Милорад Мажиќ, ја доби довербата од УЕФА да го суди финалето во Лигата на шампионите на 26.мај на Олимпискиот стадион во Киев, помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул.

Комитетот на УЕФА, денес, реши Мажиќ со своите помошноци да ја дели вудбалската правда на натпреварот во Киев. На српскиот судија ќе му помагаат неговите сонародници, Милован Ристиќ и Далибор Ѓурѓевиќ, судии зад головите ќе бидат Данило грујиќ и Наннад Ѓоковиќ.

Иналу, четврти судија ќе биде Кламон Турпан од Франција.

фото: epa

Мажиќ (45), меѓународен судија е од 2009 година, а оваа година судеше натпревари во лигата на шампионите и Лига Европа.

Досега во кариерата имал можност да суди две финалиња, во Суперкупот на Европа во 2016 година помеѓу Реал Мадрид и Севилја, и во Купот на конфедерации во 2017 година помеѓу Германија и Чиле.

Scroll to Top