Младите Шпанци во финишот подобри од Белгија со надеж за нокаут-фаза

Фудбалската репрезентација на Шпанија за играчи до 21 година предмалку со 2-1 славеа победа против селекцијата на Белгија на ЕП У-21 што се одржува во Италија и Сан Марино.

Шпанските фудбалери, рано, во 7. минута дојдоа до водство од 1-0 со голот на играчот на Динамо Загреб, Олмо, но во 24 минута Белгија израмни на 1-1 преку Борнау.

epa07658409 Players of Spain celebrate their 1-0 lead during the UEFA European Under-21 Championship 2019 group A soccer match between Spain and Belgium in Reggio Emilia, Italy, 19 June 2019. EPA-EFE/ALESSIO TARPINI

Кога сите очекуваа поделба на бодовите, играчот на Вилјареал, Пабло Форналс, стрелаше прецизно во 89 минута за 3 бода за „фуријата“ со кои остануваат со шанси за нокаут-фазата.

Во истата група, Италија и Полска својот меч во рамки на 2. коло ќе го започнат во 21 часот. По првото коло двете селекции имаат по 3 освоени бода.