Панатинаикос со пресврт до победа во грчкото дерби во Евролигата (видео)

Големото грчко дерби во Евролигата помеѓу Панатинаикос и Олимпијакос ги исполни сите очекувања откако ПАО стигна до победа од 93:80 по неверојатниот пресврт во второто полувреме.

Олимпијакос имаше предност од +7 во првото полувреме, кога Јанис Тим ги „растури“ домаќините, но паузата направи промена во играта на Панатинаикос и третата четвртина домаќините ја добија со 26:14, по што рутински го добија мечот. Лукас Лекавичиус имаше 17 поени за Панатаинаикос, додека Принтезис имаше 26 поени за тимот од Пиреја.

Будуќност останува без пораз во дебито во Евролигата откако на домашен терен загубија со 60:72 од Жалгирис, додека Барселона ја освои Москва, победувајќи со 87:80 кај Химки. Вицешампионот Фенербахче, пак се врати со +9 во последната четвртина за да извлече тесна 74:72 победа на гостувањето кај Басконија.