Top Sport

Повторно „Златната копачка“ за Лео Меси

Аргентинецот Лионел Меси по рекорден петтипат ја доби престижната „Златна копачка“ за најдобар голгетер во Европа.

Меси во дресот на шпанска Барселона во сезоната 2017/18 постигна 34 гола во Примера, па сега со новото одличје тој стана првиот фудбалер во историјата со пет трофеи „Златна копачка“.

Претходно Аргентинецот признанието го дови и во 2009/10, 2010/11, 2012/13 и 2016/17.

Меси зад себе ги остави Мохамед Салах кој за Ливерпул постигна 32 гола во Премиер лига, и Хари Кејн од Тотенхем имаше 30 погодоци.

epa07238496 FC Barcelona’s Lionel Messi poses after receiving his fifth Golden Boot trophy, as top scorer of the European National soccer Leagues, in Barcelona, northeastern Spain, 18 December 2018. EPA-EFE/Alejandro Garcia
Scroll to Top