Top Sport

Руд го победи Ѓоковиќ

Каспер Руд го победи Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на Мастерсот во Монте Карло и ќе игра за пехарот против Стефанос Циципас.

Руд славеше по три сета, 6:4, 1:6, 6:4.

Руд веќе направи брејк во првиот гем од мечот, а потоа додаде уште еден во петтиот за водство од 4:1. Новак успеа да врати еден брејк, но не доби можност да го врати вториот и Руд го доби првиот сет со резултат 6:4.

Во вториот, ситуацијата се сврте. Руд направи грешки и не го искористи фактот дека првиот сервис на Новак беше лош. Ѓоковиќ направи два брејка во вториот сет и на својот ривал му даде само еден гем за израмнување и третиот сет.

Во решавачкиот дел од мечот Руд прави брејк на самиот почеток, веќе во вториот гем. Ја искористи првата прилика што му се укажа и фактот што Новак направи три грешки на овој натпревар.

Новак успеа да се врати во игра и со нула да му го одземе сервис гемот на Руд, па дури потоа да израмни на 4:4.

Во играта во која сервираше за останување во сетот, при 5:4 за Руд, Новак направи три грешки и му даде три меч топки на Руд. Успеа да спаси двајца, третиот беше клучен и во недела во финалето ќе ги видиме Руд и Циципас.

Scroll to Top