Top Sport

Сане наместо во Баерн, оди во болница, на операција!

Младиот германски репрезентативец, Лирој Сане (23) некое време ќе биде надвор од фудбалските терени. Тој на мечот од Комјунити шилд меѓу неговиот Манчестер Сити и европскиот првак, Ливерпул тешко го повреди коленото.

Цело лето се споменува како идно големо засилување на Баерн Минхен, но сепак тој остана меѓу „граѓаните“.

epa07762185 (FILE) – Manchester City’s Leroy Sane reacts after being injured during the FA Community Shield soccer match between Liverpool FC and and Manchester City at Wembley Stadium in London, Britain, 04 August 2019 (re-issued 08 August 2019). Leroy Sane is set to face surgery after suffering a cruciate ligament rupture in the Community Shield match, German media reports claimed on 08 August 2019. EPA-EFE/WILL OLIVER EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or ‘live’ services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Се уште не е познато колку долго ќе му треба да закрепне по повредата на лигаментите на коленото, но секако ќе мора да оди на операција.

Пеп Гвардиола во 12 минута од мечот против Ливерпул иамше горко – сладок момент. Веднаш по голот на Стерлинг за водство, следуваше повредата на Сане. Вака Сити остана без една од главните алки во нападот уште пред да започне Премиерлигата.

epa07756550 Manchester City’s Leroy Sane (bottom) receives medical assistance after being injured during the FA Community Shield soccer match between Liverpool FC and and Manchester City at Wembley Stadium in London, Britain, 04 August 2019. EPA-EFE/WILL OLIVER EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or ‘live’ services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Згора на се, најверојатно „избега возот“ на Сане и за Баерн затоа што тренерот на Баварците, Нико Ковач нема да има време да го чека Германецот да се опорави, а и преодниот рок во Англија е завршен.

Scroll to Top