Селтик со петарда за Номе Калју, Звезда со 2-0 го среди Хелсинки

Шкотскиот првак, Селтик немаше никакви проблеми со „крвникот“ на тетовска Шкендија, естонски Номе Калју во второто претквалификациско коло од Лигата на шампиони во фудбал.

Предмалку шкотскиот фудбалски шампион со 5-0 славеше победа над естонскиот тим, Стрелци на головите за домашните беа Ајер во 36, Кристи од пенал во 44, Грифитс во 45, повторно Кристи во 65 и Мекгрегор во 77 минута.

Белградска Црвена Звезда исто така немаше проблеми со првакот на Финска, Хелсинки и славеше победа со 2-0 на домашен терен.

Стрелци на головите за „црвено-белите“ беа Боачи во 27 и Павков во 90 минута.

Единствен натпревар од денешните квалификациски натпревари за ЛШ на кој не славеа домаќините беше дуелот Дундалк – Карабак 1-1.

Гостите од Азербејџан поведоа со 0-1 многу рано, уште во 4 минута, стрелец Емрели. За нерешен резултат домаќините се изборија благодарение на голот на Хобан во 78 минута.