Top Sport

Шпанија ослабена на Мундијалот во Кина, ќе го нема По Гасол

Шпанскиот кошаркарски ветеран, По Гасол нема да игра на Светското првенство во Кина поради повреда, потврди шпанскиот селектор, Серџо Скариоло.

Центарот на Милвоки Бакс заработи скршеница на коска на стапалото и нема да успее да се опорави и да биде подготвен за настап до крајот на август кога започнува Мундобаскетот.

„По е многу важен за нас и неговото отсуство е голем удар. Тој е лидер, играч со многу успеси. По многу години на големите натпревари ќе бидеме без него и без Наваро“ – изјави Скариоло за „АС“.

Постариот од браќата Гасол освои дури 11 медали со Шпанија меѓу кои две олимписки сребра, едно светско и три европски злата. Шпанија на СП се наоѓа во групата Ц со Иран, Порторико и Тунис, а подоцна вкрстува со групата Д во која се Србија, Италија, Филипини и Ангола.

Scroll to Top