Top Sport

Туре откри дека Немања Матиќ му бил еден од најтешките противници на теренот

Поранешниот играч на Манчестер Сити, Јаја Туре изјави дека Немања Матиќ му бил еден од најтешките противници на теренот.

Играчот кој во кариерата го носеше дресот на Барселона и Сити пред четири години ја заврши кариерата.

„Го мразам тоа ко..ле. Толку е тешко да се игра против Матиќ. Тој е висок, силен и моќен. Беше забавно да се игра против него, иако е тешко. Малкумина се оние кои би можеле да играат против мене и да ме спречат, а Матиќ беше еден од оние кои знаеја да ми задаваат проблеми. Може да трча. Може да се врати во одбраната. Може да следи. Може да се бори. Тој е навистина добар играч“, рече Туре.

Во последната деценија од Премиер лигата, Матиќ беше еден од најдобрите играчи на позицијата заден играч од средниот ред, а тој и Туре водеа битки кога Србинот играше за Челзи и Јунајтед.

Scroll to Top