Top Sport

Сферопулос: Хрватскиот тим е исклучително талентиран и има голем потенцијал, игра со самодоверба и ентузијазам

Кошаркарите на Црвена звезда отпатуваа во Загреб каде го имаат натпреварот од 23. коло на АБА лигата на АдмиралБет против Цибона.

Тренерот на српскиот шампион, Јанис Сферопулос пред натпреварот истакнува дека хрватскиот тим е исклучително талентиран и има голем потенцијал, кој игра со самодоверба и ентузијазам.

Иако црвено-белите имаат позитивен скор со Загреб, тренерот и играчите максимално претпазливо пристапуваат на натпреварот со оглед на ланскиот пораз кој ги чинеше првото место пред плеј-офот.

– Не очекува натпревар со исклучително талентиран тим кој има голем потенцијал. Цибона е тим кој има искусни играчи, но и група многу млади и играат со голема самодоверба и ентузијазам. Мораме да бидеме психички подготвени, но и физички на теренот за да одиграме натпревар на ниво и согласно нашите стандарди – изјави Јанис. Сферопулос.

Екипата на Звезда со автобус ќе се врати во Белград веднаш по мечот во Загреб, а веќе во среда во Арената (20 часот) се очекува првиот од двата меча од двојното коло во Евролигата против грчки Панатинаикос.

Scroll to Top