Веспрем му се реваншираше на Еурофарм Пелистер за поразот во Битола

Унгарскиот преставник во регионалната СЕХА лига, тимот на Веспрем славеше убедлив триумф против битолски Еурофарм Пелистер во нивниот осми меч во ова натпреврување. Унгарската екипа победи со 35-24 откако на полувреме беше 17-10, а со тоа се одмазди за единствениот досегашен пораз токму од битолската екипа со 26-24.

Со новите бодови Веспрем се зацврсти на лидерската позиција во групата Б во СЕХА со 21 бод од 8 натпревари, додека македонскиот претставник во регионалното натпреварување по 9 одиграни кола има скор од 3 победи и 6 порази.

Кој ќе ги однесе бодовите се виде уште на самиот старт, по феноменалната серија од 6-0 во воведот на мечот. По високите +7 на полувреме, наместо да запре, тренерот на Веспрем Давид Дејвис во игра ги пушти првотимците, па разликата во еден момент отиде на + 13, на семафорот стоеше 28-15.

Тоа беше знак за посмирено темпо, рутинирана игра до крајот и конечни 35-24.

Најпрецизни во унгарскиот тим беа Нилсон и Гајиќ со по 5 гола, додека нашиот Манасков, заедно со Штрлек и Борозан по четирипати се запишаа во листата на стрелци.

Кај Еурофарм Пелистер „прва виолина“ беше Петровски со 4 гола.