Top Sport

Алкалоид со победа ја започна одбраната на титулата

Шахистите на Алкалоид со победа ја започнаа одбраната на титулата на Европскиот клупски куп., кој се игра во Анталија, Турција. Алкалоид во првото коло славеше над Аугуста Перусиа со 4,5:1,5. Победа на стартот на Европкиот клупски куп забележа и Гамбит. Вториот макеоднски преставник со максимални 6:0 го победи Викинг од Исланд.

Резултати по табли:

Алкалоид-Аугуста Перусиа 4,5:1,5

Лирен Динг – Лоренцо Лодичи реми;
Александер Бертањоли – Дмитриј Андрејкин 0-1
Јангји Ју – Николас Палтриниери 1-0
Алберто Барп – Дмитри Јаковенко 0-1
Јуриј Криворучко – Рикардо Марсили 1-0
Франческо Сересин – Филип Панчевски 0-1

Гамбит-Викинг 6:0

Петар Г. Арнаудов – Бјорн Торфинсон 1-0
Пал А. Тораринсон – Никола Николовски 0-1
Богдан Подлесник – Кевин Милворд 1-0
Гунар Рунарсон – Орце Данчевски 0-1
Марјан Митков – Халдор Палсон 1-0
Сигурдур Ингасон – Дејан Динев 0-1

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top