Top Sport

Австриецот подобар од Одермат, Зубчиќ е блиску до најбрзата десетка

Зубчиќ заостанува 1,73 секунди зад Шварц, но помалку од четири десетинки го делат од шестопласираниот Александар Стин Олсен, кој заостануваше 1,36 секунди зад Австриецот.

Австриецот Марко Шварц беше најбрз во првото велеслаломско возење на првата овосезонска трка од Светскиот куп во скијање, што се одржува во Зелден.

Шварц ја мина целта со време од 51,85 секунди, а зад себе го остави најдобриот светски скијач и шампион во велеслалом Марк Одермат (+0,29 с.). Најдобрите времиња на поминување ги имаше Одермат во првите два сектори, но Шварц одлично се снајде во последната делница каде беше скоро шест десетинки побрз од Швајцарецот.

Најдобриот хрватски скијач Филип Зубчиќ (30) првото возење го заврши на 12. место, а интересно е што ова беше и негов стартен број.

Зубчиќ заостанува 1,73 секунди зад Шварц, но помалку од четири десетинки го делат од шестопласираниот Александар Стин Олсен, кој заостануваше 1,36 секунди зад Австриецот. Зубчиќ загуби дури 0,55 секунди во првото додавање, а во тоа додавање беше меѓу најслабите скијачи кои победија во второто возење. Сепак, со солидно второ и трето додавање, Зубо обезбеди солидна позиција за вториот круг во кој може да освои солидни бодови.

Хрватска има уште еден претставник во велеслалом. Самуел Колега со стартен број 73 ќе биде последен што ќе се спушти на патеката во првото возење.

Второто возење започнува во 13 часот.

Scroll to Top