Top Sport

Брејкденс може да стане олимписки спорт! (видео)

Брејкденсот може да биде дел од Олимписките игри во Париз во 2024 година, во изненадувачка најава на организаторите, која од друга страна може да е лоша вест за сквошот.

Акробатскиот стил на уличен танц, обично со хип-хоп подлога, никогаш досега не бил ниту во најавите на било која Олимпијада, но сега може да се најде покрај спортското искачување, скејтбордот и сурфањето, кои се веќе потврдени за Токио 2020. Четирите спорта треба да добијат зелено светло од Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ).

„Предложуваме воведување на брејкденсот и славните битки на Париз 2024 првпат во историјата. Се работи за урбан, универзален и популарен спорт со повеќе од милиони б-бојс и б-грлс во Франција“, се вели во соопштението на организаторите.

Брејкденсот беше вклучен на минатогодишната Младинска Олимпијада во Буенос Аирес, а конечната одлука ќе биде донесена во декември 2020 година по ЛОИ во Токио.

Fire Force (Dub) (https://animeflix.nl/m/bxaO) Episode 24 at website https://animeflix.nl. See more animeflix my hero academia

Watch The Irregular at Magic High School: Visitor Arc Episode 10 at website https://kissanimeonline.com gogoanime kissanime

Scroll to Top