Додека главните тениски ѕвезди се подготвуваат за првиот гренд слем од годината, на терените на Австралија опен се оддржуваат квалификациите, каде што Британецот Ден Еванс веќе го имаше можеби најдобриот удар кој ќе го видиме оваа година.

Еванс, кој отслужи суспензија поради позитивен тест на кокаин, во моментов е на 190. место на АТП-листата и во дуелот со светскиот број 208. Јуриј Родионов го имаше овој апсолутно неверојатен поен

На крајот, Еванс победи со 6:4/3:6/7:5 и е на една победа од пласман на Австралија опен.