Top Sport

Давид Ферер стана директор на Дејвис куп финалето

Поранешниот шпански тенисер, Давид Ферер е именуван за претседател на Дејвис куп финалето, заменувајќ го својот сонародник Алберт Коста, кој беше на позицијата од 2019 година.

dobivaj vesti na viber

40-годишниот Ферер е трикратен освојувач на Дејвис купот со Шпанија и во својата долга кариера стигна до третото место на АТП листата. Дејвис купот од пред неколку години е во сопственост на компанијата на Жерард Пике, „Космос“.

Финалните групи на Дејвис купот ќе се играта во септември во Болоња во Италија, Глазгов во Шкотска, Хамбург во Германија и Валенсија во Шпанија, по што двата најдобропласирани од двете групи ќе играат во големото финале со осум репрезентации во Малага, Шпанија од 22 до 27 ноември.

Link with us
Game bài đổi thưởng
Scroll to Top