Top Sport

ЕП атлетика: Перковиќ маестрално до петто злато, Ингебритсен пак ги победи браќата

Норвешкиот тинејџер, Јакоб Ингебригтсен по титулата на 1.500 метри стана европски шампион и на 5.000 метри, победувајќи го својот постар брат Хенрик во една од најневеројатните трки на ЕП во Берлин.

Јакоб има само 17 години, но веќе многумина го сметаат за најталентираниот европски тркач на средни патеки во последните дваесетина години.

Хрватката Сандра Перковиќ пак, со фантастична далечина од 67.62 метри стигна до своето петто европско злато во низа во фрлање диск, како единствена атлетичарка со ваков успех.

На Перковиќ не одеше најдобро во првите серии, но потоа нејзината далечина беше недостижна за германските ривалки – Надин Милер освои сребро со речиси пет метри послаб обид (63.00), а Шанис Крафт беше бронзена (62.46).

Двојна титула во Берлин освои и Британка Дајна Ашер-Смит, откако по победата на 100 метри, триумфираше и во трката на 200 метри со време од 21.89, пред двете холандски ривалки, Дафне Схиперс (22.14) и Џамил Самуел (22.37).

Фото: ЕПА

ЕП АТЛЕТИКА, БЕРЛИН

20 КМ БРЗО ОДЕЊЕ (М)

1.Мартин Алваро (Шпа) 1:20:42

2.Диего Гарсија Карера (Шпа) 1:20:48

3.Василиј Мизинов (Рус) 1:20:50

20 КМ БРЗО ОДЕЊЕ (Ж)

1.Марија Перез (Шпа) 1:26:36

2.Анежка Драхотова (Чеш) 1:27:03

3.Антонела Палмисано (Ита) 1:27:30

СКОК ВО ВИСОЧИНА (М)

1.Матеуш Прзибилко (Гер) 2.35 м

2.Максим Недасекау (Блр) 2.33 м

3.Иља Ивањук (Рус) 2.31 м

СКОК ВО ДАЛЕЧИНА (Ж)

1.Малајка Михамбо (Гер) 6.75 м

2.Марина Бех (Укр) 6.73 м

3.Шара Проктор (Бри) 6.70 м

400 МЕТРИ (Ж)

1.Јустина Свјети-Ерсетич (Пол) 50.41

2.Марија Белибасаки (Грц) 50.45

3.Лисане де Вите (Хол) 50.77

ФРЛАЊЕ ДИСК (Ж)

1.Сандра Перковиќ (Хрв) 67.62 м

2.Надин Милер (Гер) 63.00 м

3.Шанис Крафт (Гер) 62.46 м

800 МЕТРИ (М)

1.Адам Кшчот (Пол) 1:44.59

2.Андреас Крамер (Шве) 1:45.03

3.Пјер-Амброаз Бос (Фра) 1:45.30

200 МЕТРИ (Ж)

1.Дајна Ашер-Смит (Бри) 21.89

2.Дафне Схиперс (Хол) 22.14

3.Џамил Самуел (Хол) 22.37

5.000 МЕТРИ (М)

1.Јакоб Ингебригтсен (Нор) 13:17.06

2.Хенрик Ингебригтсен (Нор) 13:18.75

3.Морхад Амдуни (Фра) 13:19.14

4х400 МЕТРИ (М)

1.Белгија 2:59.47

2.Велика Британија 3:00.36

3.Шпанија 3:00.78

4х400 МЕТРИ (Ж)

1.Полска 3:26.59

2.Франција 3:27.17

3.Велика Британија 3:27.40

Scroll to Top