Top Sport

Ѓоковиќ потврди дека ќе игра во Абу Даби

Новак Ѓоковиќ својот прв турнир по долгата пауза ќе го има на Мубадала светскиот тениски шампионат во Абу Даби на крајот на декември.

Српскиот освојувач на 12 гренд слем титули нема играно откако се повлече од полуфиналето на Вимблдон против Томаш Бердих поради повреда на лактот. На турнирот во Абу Даби, кој го има освоено трипати, Ѓоковиќ ќе им се приклучи на Рафаел Надал, Доминик Тим и Стен Вавринка. Турнирот се одржува од 28 до 30 декември.

„Пресреќен сум што се враќам во Абу Даби по петти пат за да учествувам во 10. издание на шампионатот. Вистинска чест е да се биде дел од толку посебен турнир“, вели Ѓоковиќ.

Овој турнир не е дел од АТП турнејата, но организаторите од Обединетите Арапски Емирати даваат фантастични парични награди за да ги привлечат најголемите тениски ѕвезди.

Scroll to Top