Top Sport

Ѓоковиќ за помалку доби исклучување, Бегу помина со 10.000 долари

Романската тенисерка Ирина-Камелија Бегу помина само со казна од 10.000 долари на Ролан Гарос, откако во бес го фрли рекетот, кој отскокна и удри дете на трибините. За потсетување, кога Новак Ѓоковиќ со топче ја погоди линиската судијка на САД опен, правилно беше исклучен од турнирот.

Светската тенисерка број 63., Бегу, губеше со брејк од 30. носителка, Русинката Екатерина Александрова, кога во бес го фрли рекетот, кој удри едно дете во лице. Мечот беше суспендиран неколку минути, по што беше дозволено мечот да продолжи и Бегу стигна до 6:7(3)/6:3/6:4 побеа и доби казна од 10.000 долари.

Александрова не беше среќна.

„Разочарувачки да се замине од Ролан Гарос на ваков начин, но правилата беа против мене. Се надевам дека по овој меч ќе бидат сменети правилата. Секој е одговорен за својот рекет“, вели Александрова на Инстаграм.

Судијката за претрпен страв ќе го тужи Ѓоковиќ

Scroll to Top