Голманот Митровиќ и одбраната ја сопреа Италија – Србија ќе игра во полу-финалето

Ватерполо репрезентација на репрезентација на Србија, избори пласман во полу-финалето на Олимписките игри во Токио.

Србите, во третото денешно четврт-финале, забележа победа над актуелниот светски првак Италија со 10:6.

Првото полувреме, во кое Србите одиграа брилијантно во одбраната, го реши победникот. На полувреме, Србија имаше предност од 9:3, откако во првата четвртина резултатот беше 5:2, а во втората 4:1.

Лајт-мотив, од овој меч. е моментот од првиот период, кога Србите се одбранија во ситуација со тројца играчи помалку.

Во второто полувреме, Србија постигна само еден гол, но одбраната им дозволи на Италијанците да постигнат само три гола, 0:1 беше резултатот во третата, а 1:2 во последната четвртина.

Играч на натпреварот е голманот на Србија, Братислав Митровиќ, кој забележа 15 одбрани. Италија кон неговиот гол упати 21 удар.

Србија за пласман во финалето ќе игра против Шпанија.