Хуркач ќе го предизвика светскиот број 1 Медведев во Хале

Полјакот Хуберт Хуркач го доби трилерот во три сета против Ник Кирјос за да се пласира во финалето на Хале опен, еден од најважните подготвителни турнири за Вимблдон, за да добие шанса за пресметка со рускиот ривал Данил Медведев.

Хуркач, во меч кој траеше нешто повеќе од два часа, се врати од сет-негатива, за да стигне до 4:6/7:6(2)/7:6(4) победа над Кирјос. Во израмнетиот меч имаше само еден брејк, кога Кирјос поведе со 5:4 во првиот сет.

Светскиот рекет број 1 и прв носител, Данил Медведев, пак, со 7:6(3)/6:3 ја прекина серијата од соништата на домашниот тенисер Оскар Оте за да влезе во прво финале по тоа на Австралија опен, каде што загуби од Рафаел Надал.

На Медведев му беше потребни 65 минути да го добие првиот сет, откако Оте направи двојна сервис-грешка на сет-поен, по што лесно го комплетираше мечот на температури од над 30 степени во северна Германија.