Top Sport

Лина Ѓорческа го освои турнирот во Куршумлиска Бања

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, ја освои првата титула во 2023 година. Таа славеше на фјучерс турнирот во Куршумлиска Бања.

Ѓорческа во финалето беше подобра од Антонија Ружиќ од Хрватска со 2:0 во сетови (6:3, 6:3).

Ова е вкупно 13. титула во сингл за Лина Ѓорческа, а последната беше лани во ноември во Грција.

Scroll to Top