Top Sport

Медведев го крена трофејот во Виена, Оже-Алијасим со трета АТП круна во низа

Рускиот тениски ас, Данил Медведев пласманот на АТП финалето во Торино го запечати со титулата од Виена опен во Австрија, каде што се врати по лошиот старт за 4:6/6:3/6:2 победа над Канаѓанецот Денис Шаповалов, додека Феликс Оже-Алијасим освои трета титула во низа, победувајќи на домашниот турнир на Роџер Федерер, Свис опен во Базел.

Шаповалов имаше одличен прв сет, освојувајќи го со 6:4, но потоа почна да се мачи на свој сервис, правејќи шест двојни сервис грешки и дозволувајќи му на Русинот да ја презеде контролата. Ова е втор пораз во финале за Шаповалов оваа сезона по тој на Корејскиот опен во септември. Ова е 15-та АТП титула за Медведев во кариерата, со што се израмни со неговиот сонародник, пораншниот светски број 1, Марат Сафин.

Неговиот сонародник, Оже-Алијасим пак продолжи со неверојатната тениска есен, победувајќи го Данецот Холгер Рун со 6:3/7:5 во швајцарското финале. Оже-Алијасим нема загубено меч од 3 октомври на Астана опен, по што ги освои титулите од Фиренца и Антверпен.

Scroll to Top