Top Sport

Надал во финалето навивал за Ѓоковиќ

Рафаел Надал навивал за Новак Ѓоковиќ против Роџер Федерер во финалето на Вимблдон, им открил на шпанските медиуми Тони Надал.

Стрикото на славниот тенисер и негов поранеше тренер за „марка“ изјавил дека неговиот внук навивал за српскиот тенисер за разликата помеѓу него и Федерер да остане две гренд-слем титули.

Надал во кариерата освоил 18, а Федерер 20 трофеи на најголемите светски турнири (Австралија опен, Ролан Гарос, Вимблдон, Ју-Ес опен).

„Во интерес на Рафаел беше Ѓоковиќ да победи. Сега тројцата се многу блиску според освоените трофеи на најзначајните турнири“, рекол Тони Надал.

„Денес сметам дека Ѓоковиќ е фаворит на Ју-Ес опен. Оваа година веќе ги освои Вимблдон и Австралија опен, а сите три подлоги се брзи, многу се слични“, порачал стрикото на Надал.

Инаку, Ѓоковиќ има 16 гренд-слем трофеи, а 17 ќе се обида да го освои на Ју-Ес опен. Турнирот во Њујорк на програмата е од 26 август до 8 септември.

Scroll to Top