Top Sport

Нема подобар од Ѓоковиќ во изминатата деценија

Специјализираниот портал за тенис „Tennis.com“ го прогласи Новак Ѓоковиќ за најдобар играч во последната деценија.

Иако се работи за големо признание, одлуката на порталот е логична со оглед на тоа какви успеси постигнал Ѓоковиќ во последните десет години. На почеткот на 2011 година тој се искачи на првото место на АТП листата, а таа година освои три грен-слем трофеи.

Во изминатите десет години Ѓоковиќ освоил 15 од своите 16 титули на грен-слем турнирите.

Споредено со неговите најголеми ривали Роџер Федерер и Рафаел Надал, тој во последните десет години освоил повеќе грен-слем титули од нив и повеќе време минал на првото место на АТП листата.

Особено импресивен период во кариерата на Ѓоковиќ е 2015 и 2016 година кога во еден момент беше шампион на четири грен-слем турнири.

Оваа деценија на грен-слем турнирите забележал 216 победи и 24 порази.

TONIKAWA: Over the Moon For You (Dub) (https://animeheaven.pro/m/r3VA) Episode 9 at website https://animeheaven.pro animeheaven attack on titan

Gintama (https://animeplanet.cc/m/g7j) Episode 201 at website https://animeplanet.cc goblin slayer anime planet

Scroll to Top