Top Sport

Пенг е безбедна, гарантира претседателот на ИОЦ по видео-разговорот

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Томас Бах имал видео-разговор со Пенг Шуаи, по што потврди дека кинеската тенисерка е „сигурна и безбедна“, но побарала да се почитува нејзиното право на приватност.

Со ова, најверојатно, се става крај на случајот околу наводното „исчезнување“ на двократната гренд слем шампионка во двојки, Пенг, која не беше видена од 2 ноември, кога на социјалните мрежи го обвини поранешниот кинески вицепремиер, Жанг Гаоли, за силување, во инцидент кој се случил пред 10 години.

По ова следуваше кампања на дел од тенисерките и тенисерите кои побараа да се гарантира безбедноста на тенисерката, а се активираше и ВТА турнејата. Ниту видеата на кои Пенг беше во ресторан во Пекинг не ги разубедија критичарите, но сега ИОЦ велат дека е сигурно дека таа е безбедна.

Во видео-разговорот од 30 минути покрај Бах учествуваа и членовите на спортската комисија на ИОЦ, Ема Терхо и Ли Лингвеи.

„Таа објасни дека е безбедна, дека живее во својот дом во Пекинг, но дека сака да се почитува нејзината приватност. Времето ќе го поминува со своите пријатели и семејството, а потоа ќе биде вклучена во тенисот, нејзината љубов“, се вели во објавата на ИОЦ по оваа „тивка“ дипломатска победа.

Бах исто така ја поканил Пенг на вечера кога ќе пристигне во Пекинг за Зимската Олимпијада следната година и таа го прифатила тоа.

Кина објави две бизарни видеа да докаже дека Пенг е „слободна“

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

Attack on Titan Episode 25

SK8 the Infinity

anime stream The Rising of the Shield Hero (Dub)

stream anime online My Hero Academia Season 3

dubbed anime AnimeDao Dragon Ball Super (Dub)

Scroll to Top