Top Sport

Плишкова преку Халеп до полуфинале против Барти

Каролина Плишкова на крајот имаше повеќе нерви за да ја совлада Симона Халеп со 6:0/2:6/6:4 во последниот меч по групи на ВТА финалето во Шенжен и да постави полуфинале против светската тенисерка број 1, Ешли Барти.

Плишкова покажа апсолутна доминација во првиот сет против шампионката од Вимблдон, освојувајќи го за само 20 минути, но Халеп, како и секогаш, не се предаде и направи брејк во првиот гем од вториот сет за да израмни. 28-годишната Романка потоа ја презеде контролата и поведе со 2:0, но Плишкова успеа да се врати и да направи два брејка за 5:3 водство. Тука не беше крајот, откако Халеп направи уште еден брејк за 5:4, пред Плишкова конечно да го реши мечот.

„Беше навистина чудно – прво водев со сет, потоа губев со сет и брејк и на крајот бев среќна што успеав да ја победам. Имав среќа“, вели Плишкова.

Претходно, актуелната шампионка, Елина Свитолина го потврди своето место во полуфиналето со 7:5/7:6(10) победа над замената Софија Кенин, за да обезбеди дуел со Швајцарката Белинда Бенчич во полуфиналето.

Scroll to Top