Вторoто полу-финале во Вимблдон помеѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал е прекинато поради „полицискиот час“. Според законот, во Британија, не се дозволени ваквите настани да траат по 23 часот. Мечот е прекинат при водство на српскиот тенисер со 2:1 во сетови (6:4, 3:6, 7:6), а истиот ќе продолжи в сабота од 14 часот по македонско време.

Инаку, мечот се играше под покривот на Централниот терен, бидејќи поради време траењето на претходниот меч, мораа да бидат вклучени рефлекторите и доколку тенисерите не се согласат да биде отворен покривот, тогаш тој повторно ќе биде затворен за мечот да заврши во истите услови во кои што започнал.

foto: epa

Трите сета се играа речиси три часа, а двајцата играчи на публиката и понудија врвен спектакл. Ѓоковиќ подобро влезе во мечот, константо го напаѓаше сервисот на Надал, па успеа во седмиот гем од првиот сет да направи брејк и потоа да го освои сетот.

Србинот доминираше и на почетокот на вториот сет, но во првите два сервис гема на Надал не искористи четири брејк топки. Надал тоа го казни и во четвртиот гем успеа да направи брејк и да поведе со 1:3. Ѓоковиќ веднаш возврати, намали на 2:3, но потоа Надал уште еднаш му го одзеде сервисот на противникот, а потоа ги искористи своите сервис гемови и со 3:6 го освои вториот сет и израмни на 1:1.

Третиот сет не понуди многу брејк шанси, тенисерите сигурно делуваа кога беа на сервис, но затоа тај-брејкот понуди вистинска драма. Надал не искористи четири сет топки, а Ѓоковиќ својата втора сет топка ја претвори во 11:9 и предност во сетови 2:1.