Top Sport

Рафаел Надал елиминиран во Рим

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го заврши учеството на Мастерсот во Рим откако загуби од Хуберт Хуркач со 6:1, 6:3.

Надал го мина првото коло по пресврт, но не можеше повторно да го направи истото во дуелот со Полјакот кој е многу подобар од Зизу Бергс, кој беше првиот ривал на „Бикот од Мајорка“ на овој турнир.

Натпреварот почна така што Надал не искористи пет брејк топки. Во продолжение од сетот Хуркач направи два брејка и убедливо го заврши првиот дел од играта.

Во вториот дел, Полјакот му го одзеде сервисот на противникот во третиот гем, а потоа и во деветтиот и не му дозволи ниту една шанса да го врати загубеното.

Во третото коло Хуркач ќе игра против Аргентинецот Томаш Мартин Ечевери.

Scroll to Top