Руд го декласираше Беретини за прво полуфинале во Њујорк, на чекор до првото место на АТП листата!

Норвежанецот Каспер Руд првпат во својата кариера влезе во полуфиналето на САД опен, издржувајќи го доцниот камбек на Матео Беретини за 6:1/6:4/7:6(4) победа и продолжување на неговата шанса да стане нов светски рекет број 1 по крајот на последниот календарски гренд слем.

Финалистот од Ролан Гарос беше безмилосен на стартот на мечот, користејќи ги сите грешки на Италијанецот, да го освои првиот сет по само 27 минути игра. Во вториот сет, тој поведе со 5:1, пред Беретини да ги освои следните два гема, но ова не го наруши ритамот на Норвежанецот, кој се врати за 2:0 водство во сетов. Во третиот сет, Беретини поведе со 4:1, но во фантастичен дуел, Руд се врати во игра и примора тај-брејк, кој лесно го доби.

Следен противник на Руд во полуфиналето ќе биде подобриот од мечот помеѓу финалистот од Вимблдон, Австралиецот Ник Кирјос и Русинот Карен Хачанов. Руд ќе стане нов светски број 1 ако ја освои титулата на САД опен или ако стигне до финалето, а Карлос Алкараз не стане шампион.