Top Sport

Руската химна се слушна во Пјонгчанг (Видео)

Руските хокеари и нивните навивачи ја пееја државната химна на доделувањето на медалите на хокераскиот турнир. Русие химната ја пееја во моментот кога одеше олимписката химна.

Русија во спектакуланото финале, едно од најдрматичните во олимписката историја, ја совлада Германија со 4:3. Третото место и припадна на Канада. Русија го освои првото злто во хокеј по Игрите во Арбервил во 1992 година.

Руските спортисти поради суспензијата на нивниот Олимписки комитет на Зимските игри во Пјонгчанг се натпреваруваат по олимпиското знаме и под името Олимписки спортисти од Русија.

Знамето на државата не се вееше на отворањето на Игрите, а Интернационалниот олимписки комитет не дозволи Русите да го носат државното знаме ниту на зтворањето на игрите.

На церемонијата на доделувањето на медалите Русите излегоа под олимпиското знаме, а во моментот кога започна да се интонира олимписката химна хокеарите ја започнаа да ја пеаат химната на својата држава.

Watch Akudama Drive (Dub) Episode 2 at website https://animeflix.nl animeflix black butler

Bloom Into You Episode 13 at website https://gogoanime.be. See more gogoanime boruto

Scroll to Top