Top Sport

Сабаленка спречи американско финале на Ју-ес опен

Белоруската тенисерка Арина Сабаленка се пласираше во финалето на Ју-ес опен. Во полуфиналето таа забележа драматична победа над домашната фаворитка Медисон Кис со 0:6, 7:6 (1), 7:6 (5).

Арина игра навистина добро оваа сезона, го освои Австралија опен, настапи во полуфиналето на Ролан Гарос и Вимблдон, а сега успеа да се пласира во финалето во Њујорк.

Без оглед на резултатот во финалето, Сабаленка од понеделник ќе биде број 1 во женскиот тенис.

Таа имаше очаен старт на мечот против Кис, 17. на планетата, првиот сет го загуби со нула.

Лош стартуваше и во вториот гем, го загуби сервисот, направи брејк, а потоа повторно потклекна. Се чинеше дека треба да мечот е решен, но Сабаленка се врати во гемот во кој Кис сервираше за пласман во финалето.

Доминантно со 7:1 го доби тај-брејкот и обезбеди решавачкиот сет, кој исто така беше драматичен.

Тие си разменија брејкови кон средината на третиот сет. На крајот мечот беше решен во супер тај-брејк, кој Сабаленка го започна брилијантно и поведе со 4:0.

Таа ја задржа предноста и на крајот по два часа и 35 минути успеа да се пласира во финалето.

За трофејот ќе се бори со уште една Американка, Коко Гоф. Финалето е на програмата во сабота.

Scroll to Top