Top Sport

(Видео) Французите и Холанѓаните без грешка, Унгарците ја шокираа Србија

Фаворитите во групата Б од квалификациите за Европското првенство во 2024, Франција и Холандија стигнаа до рутински победи, додека Унгарија го направи најголемото изненадување, совладувајќи го директниот ривал за првото место Србија со 2:1 на „Рајко Митиќ“ во Белград.

Во другите мечеви, Данска немаше проблем со Сан Марино (4:0), исто како Полска со Фарските Острови (2:0) и Словенија со Северна Ирска (4:2), додека Албанија успеа да освои поен на гостувањето кај Чешка (1:1).

Орелиен Чуамени и Маркус Тирам беа стрелци за „триколорите“ да стигнат до 2:0 победа над Репбулика Ирска на „Стад де Франс“ за петта победа во пет меча во квалификацискиот циклус. Холанѓаните, се вратија по 4:0 поразот од Французите, за со головите на Де Рон, Гакпо и Вегхорст во првото полувреме со 3:0 да ја совладаат Грција.

Србија почна одлично кога во 10. минута Атила Салаи си постигна автогол по акцијата на Душан Влаховиќ, но Унгарците потоа до крајот на полувремето со два брзи гола направија пресврт. Прво Барнабас Варга во 34. минута израмни по лошата реакција на српската одбрана, за Вили Орбан две минути подоцна да го комплетира пресвртот.

ЕУРО 2020 КВАЛИФИКАЦИИ
ГРУПА Б
Франција – Ирска 2:0
Холандија – Грција 3:0

Standings provided by Sofascore

ГРУПА Е
Чешка – Албанија 1:1
Полска – Фарски Острови 2:0

Standings provided by Sofascore

ГРУПА Г
Србија – Унгарија 1:2

Standings provided by Sofascore

ГРУПА Х
Данска – Сан Марино 4:0
Словенија – Северна Ирска 4:2

Standings provided by Sofascore

Scroll to Top