Top Sport

Сејфулаху „сребрен“ на Балканскиот шампионат во борење

Јуниорскиот репрезентативец на Македонија во борење во слободен стил, Елмедин Сејфулаху, го освои сребрениот медал на Балканското првенство кое се одржува во Бурса, Турција.

Сејфулаху во финалето, во категоријата -60 килограми, загуби од Бугаринот Микјај Наим, кој е европски вицепрвак во оваа дициплина, со 5:15.

На патот до финалето Сејфулаху извојува три победи против противници од Турција 8:3, Гани Халили од Косово 8:0 и Норберт Молнос од Романија 8:2.

фото/ipon.mk

Scroll to Top