Сент Луис Блуз прв пат во 52 годишната клупска историја ја освоија титулата во професионалната хокеарска НХЛ-лига. Блуз во финалната серија забележаа победа над Бостон Буинс 4-3.

„Мајсторката“ за Стенли Купот се одигра во Бостон, а хокеарите на Сент Луис славеа со 4-1. Титулата за Булз е историска и бидејќи се првиот тим што во разигрувањето влегле од последното место, а на крајот ја освоиле титулата.

Блуз е франшиза која најдолго време ја чекале шампионската титула.

Првиот гол на натпреварот го постигна О’Рајли, а потоа предноста на Блуз ја зголеми Пјетранџело. Конечниот триумф потоа го најави Шен во третиот период, а ја потврди Санфорд. Почесниот гол за Бостон го постигна Гризлик.

Голманот на Сент Луис Блуз Бинигтон успеа да одбрани 32 од 33 удари упатени кон неговиот гол, додека О’Рајли ПОјетранџело станаа петтиот и шестиот играч што во финалниот меч забележале по гол и асистенција.

Наградата наречена Кон Смит, која му се доделува на МВП (најкорисен играч) ја доби играчот на Блуз О’Рајли.