Top Sport

Серена елиминирана од Австралија опен

Американската тенисерка Серена Вилијамс го заврши својот настап на првиот грен-слем во сезоната. Серена во третото кло загуби од Кинеската Чијанг Ванг (29 на АТП листата).

Седумкратната шампионка на Австралија опен мечот го загуби во три сета 4/6, 7/6, 7/5. Серена, против Ванг која минтата година на Ју-Ес опен ја победи со 6/1, 6/0, одигра катастрофален меч во кој направи 58 неизнудени грешки.

Ванг во осмина-финалето ќе игра против Онс Џабер која ја елиминира Каролин Вознијацки.

Scroll to Top