Top Sport

Швјонтек го освои Мастерсот во Мадрид

Тенисерката број еден во светот Ига Швјонтек ја освои титулата на Мастерсот во Мадрид. Таа во финалето ја победи Арина Сабаленка во три сета. За Швјонтек ова е 20-та титула во кариерата, а прва во Мадрид.

Резултатот по три часа и 14 минути борба беше 5:7, 6:4, 7:6 (9:7).

Спектакуларниот меч на двете најдобри во светот, кулминација доживеа во тај-брејкот во третиот сет кој Швјонтек го доби со 9:7.

Scroll to Top