Top Sport

Синер експрес го освои Мастерсот во Мајами

Италијанскиот тенисер Јаник Синер го освои Мастерс турнирот во Мајами. Во финалето Синер го прегази Григор Димитров с 6:3, 6:1.

Димитров во мечот се држеше до петтиот гем, кога Синер го направи првиот брејк. Лесно го доби првиот сет, а уште полесно вториот, во кој Бугаринот дојде до 1:1, а потоа Италијанецот освои пет гема во низа.

Нестварно звучи податокот дека Синер не направи ниту една грешка со бекхенд.

Синер во Мајми ја освои 13.титула во кариерата, трета оваа сезона, откако победи во Мелбурн на Австралија опен и на Мастерсот во Индијан Велс.

Scroll to Top