Top Sport

Свитолина се враќа на тенисот само пет месеци откако стана мајка

Поранешната светска тенисерка број 3, Елина Свитолина ќе се врати на тенисот на Чарлстон опен, само пет месеци откако се породи со своето прво дете.

dobivaj vesti na viber

Последен турнир на Свитолина беше Мајами опен во април 2022, по што наскоро објави дека е бремена и дека со својот сопруг, францускиот тенисер Гаел Монфис го чекаат првото дете. Во октомври таа ја доби ќеркичката Скај.

Свитолина доби вајлд-карта за турнирот на земја во Јужна Каролина од 1 до 9 април, каде што ќе настапат и шампионката од Австралија опен, Арина Сабаленка и светските тенисерки број 3 и 4, Џесика Пегјула и Онс Жабер.

Scroll to Top