Американката Аманда Анисимова стана најмладата ВТА шампионка по Серена Вилијамс во 1999 година, откако со 4:6/6:4/6:1 ја совлада Астра Шарма во финалето на турнирот во Богота, Колумбија.

Истиот ден кога нејзината 17-годишна врсничка, Полјачката Ига Швјонтек не успеа да ја освои титулата во Лугано, Анисимова се врати од сет и брејк негатива за да импресивна победа над Австралијката Шарма, која исто така одеше на прв ВТА трофеј.