Top Sport

(Видео) Сабаленка елиминирана, го скршил рекетот, замина без поздрав

Украинката Анхелина Калинина ја победи Арина Сабаленко во три сета во третото коло на ВТА турнирот во Мајами.

Калинина, 35. тенисерка на ВТА листата, првиот сет го доби со 6:4, вториот го загуби со 1:6, но во третиот беше доминантна – 6:1.

Натпреварот траеше два часа.

За Сабаленка ова беше крај на трауматичната недела во Мајами, настапи на турнирот и покрај смртта, наводно со самоубиство, на нејзиното поранешно момче Константин Колцтов.

Мечот против Украинката како и претходниот го одигра во комплет црна опрема.

Грешките, пропуштените прилики ја доведоа до фрустрација, па во неколку наврати лутина и беспомошна го тресна рекетот на теренот. На крајот го скрши, тоа се случи по последниот поен на Украинката, а потоа ја наведна главата и го напушти теренот без да се поздрави со противничката.

Scroll to Top