Top Sport

Вон ѝ подари победа на Холденер во Швајцарија (видео)

Венди Холденер стигна до домашна победа во Ленцерхајде во трката во алпска комбинација од Светскиот куп, победувајќи ги Италијанката Марта Басино и Словенката Ана Буцик, откако Линдзи Вон не се снајде најдобро во слаломската трка.

Во комбинацијата, дисциплината која спојува брзинска трка (супер-џи во овој случај) и техничка трка (слалом), Вон имаше предност од 0.71 секунди пред Холденер по брзинската трка, но не успеа да се снајде најдобро во слаломот и на крајот заврши на четвртото место.

Холденер, која е специјалистка за технички трки, беше совршена на слаломската патека за да заврши со 1.55 секунди предност пред Басино и да ги зголеми швајцарските надежи за медал на Олимпијадата во Пјеонгчанг следниот месец. Буцик, која беше само 30. по брзинската трка, заврши со 1.56 секунди послабо време.

Ова е трета победа во кариерата за Холденер, која минатата година на Светското првенство во Санкт Мориц стигна до златото во комбинацијата.

Победничката трка на Холденер можете да ја погледнете тука.

Scroll to Top