Колумбиецот Наиро Квинтана ја нападна групата на шест велосипедисти за импресивна победа на втората етапа на Вуелта Еспања пред Ирецот, Николас Роуч, кој стана нов лидер на трката.

Квинтана (Мовистар) и Роуч (Санвеб) успеаја да се одвојат по стрмното Кумбре дел Сол искачување по 199.6 километри покрај Примож Роглич (Џамбо-Висма), Ригоберто Уран (ЕФ), Фабио Ару (Тим Емирати) и Микел Ниеве (Мичелтон-Скот). Но, необичниот напад на шампионот од 2016 година, Квинтана на три километри пред крајот се покажа како одлучувачки за победата.

Роуч го победи Роглич за второто место во спринтерски финиш со 5 секунди зад Квинтана, но со бонусот секунди сега има 2 секунди предност пред Квинтана во генерален пласман. Досегашниот лидер, Мигуел Анхел Лопез (Астана) заврши во главната група со 37 секунди зад победникот. Уран е трет со осум секунди послабо време.