Драматичното Британско ГП во Силверстоун донесе уште е ден страшен момент по судирот во првата кривина помеѓу Андреа Довициозо и Фабио Квартараро по која италијанскиот возач на Дукати беше примен во болница со „губење на сеќавањата“.

33-годишниот Довициозо беше исфрлен во воздухот додека неговиот мотоцикл се запали и остана неподвижен откако се преврте десетина минути. Од Дукати потврдија дека тој е примен во локалната болница поради „удар на главата“ поради кој ги загубил сеќавањата на судирот.

Ова е вторпат оваа сезона Довициозо да излета од трка, откако на Каталонското ГП во јуни беше „закачен“ од Хорхе Лоренцо, и со падот си ги нарушува шансите за титула – Марк Маркез сега има 78 поени пред него. За среќа од Дукати потврдија дека тој нема скршеници и дека најверојатно ќе биде подготвен за следната трка.