Top Sport

ЗОИ: Германија преку моќната Канада до олимписко финале! (видео)

Деветкратните олимписки шампиони Канада го доживеаја најголемиот шок на олимписките турнири, откако во полуфиналето во Пјонгчанг загубија од инспирираните Германци со 4:3.

Поразот доаѓа еден ден откако канадскиот женски олимписки тим не успеа да стигне до петто злато во низа по поразот во пенал-серијата од САД, и по разочарувачките резултати во уште еден канадски национален спорт – карлингот, во кој не освоија медали.

Без НХЛ ѕвездите првпат од 1998 година, Канада беше надиграна од тимот на тренерот Марко Штурм, кои сега ги пречекуваат Олимписките спортисти од Русија во големото финале во недела. По двете злата во Ванкувер во 2010 и во Сочи во 2014 и три од последните четири Олимпијади, Канада ќе игра со Чешка за бронзата во сабота. Канада само двапати на последните 21 олимписки турнири освои бронзен медал, а освои злато или сребро во сите шест женски финалиња.

Неверојатниот меч започна со голема предност на Германците, кои водеа со 3:0 и 4:1, откако голманот Кевин Пулан пропушти голови од Брукс Мацек, Матијас Плахта, Франк Мауер и Патрик Хагер на само 15 удари. Канаѓаните се обидоа да направат кам-бек во финишот, но не успеаја да стигнат до израмнување.

Русија во полуфиналето на хокеaрскиот турнир (видео)

Watch The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 25 at website https://animeheaven.pro weathering with you animeheaven

Watch How Not to Summon a Demon Lord (Dub) Episode 9 at website https://gogoanime.be gleipnir gogoanime

Scroll to Top