Top Sport

Зошто Ролан Гарос му приреди „тажна“ фарса на Роџер Федерер?

Роџер Федерер го „преживеа“ третото коло на Ролан Гарос во неверојатен меч по 7:6(5)/6:7(3)/7:6(4)/7:5 победа над Германецот Доминик Кепфер во меч кој заврши во 45 минути по полноќ пред празни трибини по што призна дека ќе направи одлука дали ќе продолжи на турнирот, а многу тениски експерти се чудеа зошто организаторите му приредија вакво нешто на 20-кратниот гренд слем шампион.

Федерер, кој ја освои титулата во 2009 и најверојатно го игра својот последен Ролан Гарос по долга пауза поради повреди и две операции на коленото, и да потсетиме има 39 години.

„Имаше уште неколку луѓе тука, не знам кои беа, спонзори, новинари, мојот тим. Им благодарам на сите за тоа што ми го овозможија. Го сакам тенисот, сакам да играм, и ќе бев понервозен да имаше публика. Задоволен сум што можам да играм 3 часа и 30 минути против одличен тенисер и тоа покажува дека сум на вистински пат“, изјави Федерер.

Откако го зеде првиот сет, Федерер пропушти брејк во вториот и дозволи Германецот да израмни. Германецот поведе со 3:1, пред Швајцарецот да се врати и да земе уште еден тај-брејк. Ова беше првпат во 424 меча на Федерер тој да игра тај-брејк во првите три сета. Федерер доби ран брејк во четвртиот сет откако Кепфер загуби поен откако плукна на страната на Федерер. Со уште еден брејк во 11. гем, тој стигна до победата.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Another Episode 12

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD. Watch Pokemon: Camp Pikachu Episode Full

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD. Watch GLOOMY The Naughty Grizzly Episode 8

Scroll to Top