ИОЦ казни уште три руски спортистки со доживотна суспензија

Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) објави дека доделил уште три доживотни суспензии за настап на Олимпијадата на руски спортисти - на двете нордиски скијачки, Јулија Чекалева и Анастасија Доценко, како и на биатлонката Олга Зајцева, една од најдобрите во историјата...

ФА бара „разјаснување“ од Гвардиола за конфликтот со Редмонд

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола ќе мора да го даде своето објаснување пред англиската Фудбалска асоцијација (ФА) по неговата „дискусија“ со играчот на средниот ред на Саутемптон, Нејтан Редмонд по мечот во средата. Гвардиола влезе на теренот по 2:1 победата...