ХСВ испадна од Бундеслигата, навивачите го прекинаа мечот во Хамбург

Момент за историја се случи по одигрувањето на последното, 34.коло, во германската Бундеслига. ХСВ, клуб основан во 1919 година и европски шампион од 1981 година, прв пат во својата историја се сели во понизок ранг. На ХСВ му беше потребно...

Ѓер ќе ја брани европската титула

Ракометарките на Ѓер ќе ја бранат европската титула, освоена минатата година, откако во првото полу-финале на завршниот турнир во Будимпешта ги совладаа конкурентките од ЧСМ Букурешт 26:20 (12:10). Ѓер од самиот почеток успеа да ги вовлече Букурешт во својот ритам...